Цемент як будівельний матеріал

Цемент — це мілкоподрібнений мінеральний порошок, зазвичай сірого кольору. Найважливіша сировина для виробництва цементу — вапняк, глина та мергель. Змішаний з водою цемент служить адгезивом для зв'язування піску, гравію і твердих порід при виробництві бетону. Цемент твердне як на повітрі, так і під водою, і після цього залишається в затверділому стані.

Цемент зазвичай випускається у вигляді однорідного розсипчастого сухого продукту. Його характеристики стандартизовані для забезпечення необхідної стабільності, надійності та технологічності при застосуванні.

Цементи класифікуються за їх початкової та кінцевої міцності, а також за складом. Крім цементів, які на 100% складаються з клінкеру, існують так звані композитні цементи, в яких частина клінкеру замінюється альтернативним сировиною, таким як летюча зола, подрібнений шлак або вапняк. Оскільки виробництво клінкеру є енергоємним і виділяє велику кількість CO2, використання альтернативної сировини може зберегти природні ресурси і скоротити викиди CO2.

Залежно від бажаного застосування необхідні різні типи цементу - кожен з певним складом. Характеристики цементу також можна змінити за рахунок використання добавок.